Budowa i zastosowania łożyska tocznego
Jednym z najważniejszych odkryć ludzkości, było odkrycie koła. Pozwoliło ono usprawnić przede wszystkim transport dowolnych materiałów, przyczyniło się do szybkiego rozwoju ludzi pierwotnych. Przed wymyśleniem koła i jego zastosowaniem wszelkie ciężkie rzeczy trzeba było pchać, ciągnąć lub nieść na własnych barkach. Wszystko to wymagało nakładu dużej siły fizycznej przy niewielkich rezultatach. Od momentu gdy zauważono, że łatwiej jest toczyć niż ciągnąć wszystko się zmieniło. Naukowcy spekulują, że taką właśnie metodą toczenia ciężarów zastosowano przy budowie piramid w Starożytnym Egipcie.
Obecnie większość używanych urządzeń mechanicznych funkcjonuje wykorzystując właśnie zasadę, że łatwiej toczyć niż ciągnąć. Mechanizmem, który umożliwia ruch obrotowy elementów mechanicznych urządzenia, przy minimalnym tarciu jest łożysko. Składa się ono z kilku elementów, do których należą pierścienie, najczęściej dwa, choć zdarza się jest tylko jeden oraz z elementów tocznych ułożonych w koszyku.
W zależności od rodzaju produkowanych wyrobów stosuje się różne rodzaje łożysk, które różnią się między sobą kształtem elementów tocznych. I tak np. łożyska kulkowe znajdują zastosowanie niemal we wszystkich gałęziach przemysłu, a także w rolnictwie. Występują m.in. we wrzecionach obrabiarek, a także w przemyśle motoryzacyjnym, w piastach kół jezdnych.
Inna odmiana łożysk - wałeczkowe posiadają element toczny w kształcie walca. Ze względu na zdolność do przenoszenia dużych obciążeń są wykorzystywane szeroko w przemyśle metalurgicznym, do łożyskowania walcarek oraz obrabiarek do metali. Znajdują również zastosowanie w przekładniach i konstrukcjach dźwigowych.
Kolejny rodzaj to łożyska igiełkowe, które swoją nazwę podobnie jak poprzednie, zawdzięczają wyglądowi elementu tocznemu. Jest on na tyle długi, że swym wyglądem przypomina właśnie igłę. Ten rodzaj łożysk ze względu na prostą konstrukcję i łatwy montaż znajduje zastosowanie niemal w każdej dziedzinie przemysłu, a zwłaszcza w przemyśle lekkim, precyzyjnym, przy produkcji AGD, a także w motoryzacji.
To tylko nieliczne przykłady zastosowania łożysk w przemyśle. Aby cały mechanizm działał precyzyjnie i bezawaryjnie bardzo ważne jest dokładne sformułowanie potrzeb i trafny wybór produktów.