Oprawy łożyskowe jako element zespołów łożyskowych
Współczesny przemysł w znakomitej większości
wykorzystuje do procesu produkcji najróżniejsze maszyny i
urządzenia. Część z nich jest prosta w budowie, inne z kolei są
bardzo skomplikowane. Jednak bez względu na to czy mamy do czynienia
z przemysłem metalurgicznym, motoryzacyjnym, lekkim, precyzyjnym,
czy też włókienniczym to większość z urządzeń do pracy
wykorzystuje łożyska. Łożyska, w zależności od wyglądu
elementów tocznych można podzielić na: kulkowe, wałeczkowe,
igiełkowe, a także baryłkowe.
Ich szerokie zastosowanie w maszynach produkcyjnych powoduje, że w momencie gdy dojdzie do awarii łożyska trzeba bardzo szybko je wymienić, ponieważ każde zatrzymanie procesu produkcyjnego jest dla każdego przedsiębiorstwa niezwykle kosztowne. W tym celu łożyska zamknięte są w specjalnie stworzonych oprawach, które to z kolei stanowią element większej całości, którą są tzw. zespoły łożyskowe.
Oprawy łożyskowe są elementem wymiennym więc w przypadku jakiejkolwiek awarii istnieje możliwość ich łatwego demontażu i montażu nowego gotowego mechanizmu. Mają one przygotowane otwory do montażu, a także możliwość regulacji dzięki zastosowaniu specjalnego sposobu mocowania. Odpowiedni dobór i konstrukcja oprawy na niebagatelny wpływ na żywotność samego łożyska.
Bardzo istotną rolę odgrywa np. prawidłowe uszczelnienie, które zapobiega dostawaniu się do łożyska ciał obcych czy też zanieczyszczeń. Należy tak tworzyć zespoły łożyskowe by uwzględniać warunki w jakich będą one pracować. Chodzi tu nie tylko o ilość zabrudzeń, lecz również temperaturę oraz wilgotność. Wszystkie te cechy wpływają na prawidłowe działanie łożysk, a co za tym idzie i całego procesu produkcyjnego.
Nie mniej istotną rzeczą w zespołach łożyskowych jest odpowiedni dobór smarów do łożysk. Długotrwała praca w trudnych warunkach może powodować konieczność dostarczenia pewnej ilości smaru. Dobrze skonstruowane oprawy łożyskowe posiadają w swojej konstrukcji zaworki, umożliwiające dodatkowe smarowanie w razie potrzeby. Dzięki temu zmniejszy się tarcie łożyska, a także zwiększy się ochrona przed korozją. Zespoły łożyskowe ze względu na niskie ceny oraz łatwość wymiany cieszą się dużą popularnością w niemal każdej gałęzi przemysłu.

Historia marki Purmo sięga roku 1952. To właśnie wtedy w niewielkiej miejscowości położonej w środkowo-zachodniej części Finlandii trzech kolegów założyło zakład produkujący narzędzia rolnicze. Po 3 latach fabryka o nazwie...

